HARVARD WOMEN'S
SWIMMING & DIVING

Licensed to University of Pennsylvania

                    Hy-Tek's Meet Manager 12/10/2005 01:50 PM
                          Harvard Women - 12/10/2005
                                    Results

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Harvard University  'A'                                NT    1:48.50   11
     1) Hart, Lindsey SO                2) Lee, Joanna SR
     3) O'Connor, Bridget SO            4) Mulkey, Erin SR
  2 University of Pennsylvania  'A'                        NT    1:49.11    4
     1) Colson, Stephanie JR            2) Carlin, Megan SO
     3) Gillies, Tara FR                4) Hotaling, Laura SR
       28.29    30.04    26.47    24.31
  3 Harvard University  'B'                                NT    1:49.20    2
     1) Ono, Kim SR                     2) Evans, Jane SR
     3) Cutter, Kyle JR                 4) Slaight, Amanda SO
       28.24    30.55    26.90    23.51
  4 University of Pennsylvania  'B'                        NT    1:57.00
     1) Wolfgruber, Hayley JR           2) Litman, Laine JR
     3) Bargmann, Sarah SO              4) Free, Francie FR
       29.78    32.55    28.07    26.60
  5 University of Pennsylvania  'C'                        NT   x1:59.28
     1) D'Erasmo, Laura FR              2) Wolf, Amy FR
     3) Weinstein, Lauren SR            4) Harm, Robyn SR
       31.23    33.23    28.40    26.42

Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Bassi, Noelle             JR HARV                      NT   10:09.59    9
                                      30.15 1:00.52   30.27   30.56
      30.43   30.80   30.80   30.83   30.60 1:01.55   30.86   30.91
      30.76 1:01.99   30.01
  2 Jellie, Emiley            FR HARV                      NT   10:19.82    4
                                      30.68 1:01.75   30.99   31.05
      31.31   31.16   31.19   31.21   31.38 1:02.68   31.22   31.37
      31.18 1:02.69   30.36
  3 Harper, Kristen           FR HARV                      NT   10:27.80    3
                                      31.40 1:03.33   31.76   31.55
      31.39   31.61   31.72   31.47   31.56 1:02.80   31.35   31.38
      31.50 1:03.02   30.96
  4 Stutius, Erica            SO PENN                      NT   10:44.95    2
                                      32.47 1:04.99   32.44   32.48
      32.25   32.30   32.42   32.37   31.97 1:04.29   32.43   32.51
      32.75 1:04.89   31.95
  5 Malgeri, Nikki            FR PENN                      NT   10:51.03    1
                                      32.11 1:04.27   32.21   32.36
      32.54   32.64   32.82   32.95   32.95 1:06.62   33.45   33.01
      33.29 1:06.15   31.95
  6 Talman, Lauren            FR PENN                      NT   10:59.32

Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Wilson, Emily             JR HARV                      NT    1:54.35    9
                              29.09   28.76
  2 Newcommer, Margot         JR PENN                      NT    1:56.44    4
                              29.47   29.50
  3 Davidson, Jessica         JR HARV                      NT    1:56.67    3
                              29.98   29.29
  4 Altieri, Theresa          FR PENN                      NT    1:56.97    2
                              29.91   29.13
  5 Skoda, Catherine          SO HARV                      NT    1:58.09    1
                              30.58   30.25
  6 Ottensmeyer, Amy          SO PENN                      NT    2:02.03
                              30.98   31.73

Event 4  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hart, Lindsey             SO HARV                      NT      59.05    9
  2 Ono, Kim                  SR HARV                      NT      59.44    4
  3 Sundberg, Linnea          FR HARV                      NT    1:01.41    3
  4 Wolfgruber, Hayley        JR PENN                      NT    1:03.30    2
  5 Colson, Stephanie         JR PENN                      NT    1:03.93    1
  6 D'Erasmo, Laura           FR PENN                      NT    1:08.02

Event 5  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Evans, Jane               SR HARV                      NT    1:07.32    9
  2 Slaight, Amanda           SO HARV                      NT    1:08.64    4
  3 Sher, Sydney              SO PENN                      NT    1:10.85    3
  4 Bergstrom, Lauren         FR PENN                      NT    1:10.86    2
  5 Wolf, Amy                 FR PENN                      NT    1:10.93    1
  6 Lee, Joanna               SR HARV                      NT    1:11.19

Event 6  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Chang, LeeAnn             JR HARV                      NT    2:07.35    9
                                      32.17   32.88
  2 Blondin, Stacy            JR HARV                      NT    2:09.38    4
                                      33.16   33.24
  3 Jeffers, Sarah            JR PENN                      NT    2:11.55    3
                                      33.69   33.85
  4 Bretherick, Alison        JR PENN                      NT    2:14.00    2
                                      34.90   33.97
  5 Gillies, Tara             FR PENN                      NT    2:15.06    1
                                      35.42   37.32

Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Hotaling, Laura           SR PENN                      NT      25.06    9
  2 Bassi, Noelle             JR HARV                      NT      25.19    4
  3 O'Connor, Bridget         SO HARV                      NT      25.24    2.5
  3 Aiello, Jessica           JR PENN                      NT      25.24    2.5
  5 Linsenmann, Kim           SR HARV                      NT      25.25    1
  6 Cohen, Michelle           SO PENN                      NT      26.31

Event 8  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Papadakis, Samantha       SO HARV                      NT     271.65    9
  2 Sanlon, Janis             JR PENN                      NT     254.78    4
  3 Lewis, Kenyon             FR PENN                      NT     233.25    3
  4 Giesbrecht, Annika        JR HARV                      NT     233.10    2
  5 Tek, Kelly                SR PENN                      NT     218.78    1
  6 Brinberg, Julie           FR PENN                      NT    x205.35

Event 9  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Aiello, Jessica           JR PENN                      NT      54.05    9
  2 Hart, Lindsey             SO HARV                      NT      54.69    4
  3 Hotaling, Laura           SR PENN                      NT      55.24    3
  4 Sundberg, Linnea          FR HARV                      NT      55.45    2
  5 Morrissey, Christi        FR HARV                      NT      56.09    1
  6 Gentilucci, Erica         SR PENN                      NT      56.24

Event 10  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Davidson, Jessica         JR HARV                      NT    2:08.86    9
                              32.80   32.30
  2 Wilson, Emily             JR HARV                      NT    2:09.20    4
                              32.78   32.39
  3 Villarreal, Cameron       JR PENN                      NT    2:11.67    3
                              33.41   33.31
  4 DeLeon, Andrea            FR PENN                      NT    2:13.97    2
                              34.02   33.14
  5 Cutter, Kyle              JR HARV                      NT    2:14.98    1
                              34.47   33.56

Event 11  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Lee, Joanna               SR HARV                      NT    2:27.56    9
                                      37.71   39.78
  2 Harper, Kristen           FR HARV                      NT    2:29.48    4
                                      38.44   39.21
  3 Bergstrom, Lauren         FR PENN                      NT    2:32.46    3
                                      39.43   39.70
  4 Talman, Lauren            FR PENN                      NT    2:46.98    2
                                      43.36   42.54
  5 Stutius, Erica            SO PENN                      NT    2:54.54    1
                                      44.81   45.01

Event 12  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Jellie, Emiley            FR HARV                      NT    5:05.51    9
      28.93   30.84   30.69   30.94   30.51   30.86   30.78   31.13
      30.66   30.17
  2 Blondin, Kelly            JR HARV                      NT    5:06.69    4
      29.25   31.14   30.84   31.10   30.83   30.84   31.02 1:01.67
      30.00
  3 Gottschalk, Lindsey       FR PENN                      NT    5:14.90    3
      29.14   31.12   31.53   31.54   31.85   31.73   31.87   32.32
      31.93   31.87
  4 Donohue, Katherine        SO PENN                      NT    5:23.23    2
      30.03   32.08   32.39   32.85   32.92   32.67   32.82   33.04
      32.74   31.69
  5 Slaight, Amanda           SO HARV                      NT    5:37.47    1
      29.30   32.60   34.40   34.57   34.59   34.83   35.35   35.60
      34.33   31.90

Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Mulkey, Erin              SR HARV                      NT      58.77    9
  2 Chang, LeeAnn             JR HARV                      NT      58.96    4
  3 Altieri, Theresa          FR PENN                      NT    1:00.46    3
  4 Aiello, Sarah             FR PENN                      NT    1:01.91    2
  5 Weinstein, Lauren         SR PENN                      NT    1:01.94    1
  6 Skoda, Catherine          SO HARV                      NT    1:03.95

Event 14  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Papadakis, Samantha       SO HARV                      NT     289.35    9
  2 Sanlon, Janis             JR PENN                      NT     254.63    4
  3 Giesbrecht, Annika        JR HARV                      NT     249.53    3
  4 Tek, Kelly                SR PENN                      NT     225.45    2
  5 Brinberg, Julie           FR PENN                      NT     198.00    1

Event 15  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Evans, Jane               SR HARV                      NT    2:08.34    9
                                      36.80   30.39
  2 Ono, Kim                  SR HARV                      NT    2:11.86    4
                                      39.83   31.35
  3 Blondin, Kelly            JR HARV                      NT    2:14.14    3
                                      38.88   30.18
  4 Carlin, Megan             SO PENN                      NT    2:16.07    2
                                      37.73   32.52
  5 Litman, Laine             JR PENN                      NT    2:20.15    1
                                      39.72   31.97
  6 Jeffers, Sarah            JR PENN                      NT    2:20.58
                                      41.71   32.64

Event 16  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
===============================================================================
-- Newcommer, Margot         JR PENN                      NT   X4:34.13
      30.45   33.53   36.04   34.79   38.31   39.19   31.62   30.20
-- Sundberg, Linnea          FR HARV                      NT   X4:35.81
      30.06   34.34   34.98   34.95   39.46   39.96   31.75   30.31
-- Ottensmeyer, Amy          SO PENN                      NT   X4:49.60
      30.38   35.21   36.99   36.60   42.27   42.53   33.08   32.54
-- Bargmann, Sarah           SO PENN                      NT   X4:53.99
      31.39   36.84   36.11   35.25   44.23   44.23   33.73   32.21
-- Ono, Kim                  SR HARV                      NT   X4:55.75
      31.70   36.92   36.88   36.67   42.81   43.07   34.55   33.15

Event 17  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
===============================================================================
  1 Harvard University  'A'                                NT    1:13.00   11
     1) Wilson, Emily JR                2) Linsenmann, Kim SR
     3) Lee, Joanna SR                  4) Mulkey, Erin SR
  2 University of Pennsylvania  'A'                        NT    2:13.00    4
     1) Bergstrom, Lauren FR            2) Colson, Stephanie JR
     3) Hotaling, Laura SR              4) Aiello, Jessica JR
  3 Harvard University  'B'                                NT    3:13.00    2
     1) Slaight, Amanda SO              2) Hart, Lindsey SO
     3) Skoda, Catherine SO             4) Papadakis, Samantha SO
  4 Harvard University  'C'                                NT   x4:13.00
     1) Bassi, Noelle JR                2) Davidson, Jessica JR
     3) Morrissey, Christi FR           4) Chang, LeeAnn JR
  5 University of Pennsylvania  'B'                        NT    5:13.00
     1) Gillies, Tara FR                2) Malgeri, Nikki FR
     3) DeLeon, Andrea FR               4) Cohen, Michelle SO
  6 University of Pennsylvania  'C'                        NT   x6:13.00
     1) Free, Francie FR                2) Sher, Sydney SO
     3) Donohue, Katherine SO           4) Aiello, Sarah FR